Mężczyzno! Zadbaj o siebie!

W powszechnej opinii panuje przekonanie i stereotyp mężczyzny jako człowieka, który w ogóle nie dba o swój wygląd, nie troszczy się o higienę osobistą, a zapędzenie go do fryzjera graniczy z cudem. Z drugiej strony panuje inne przekonanie, że mężczyzna dbający o swój wygląd i pragnący wyglądać elegancko i przystojnie, siłą rzeczy musi być albo silnie metroseksualny, albo po prostu być gejem. Oba te poglądy są wyjątkowo krzywdzące dla samych mężczyzn, którzy coraz częściej zaczynają o siebie dbać, pragnąc podobać się kobietom oraz robiąc dobrze wrażenie na otaczających ich ludziach. Widać to szczególnie na przykładzie młodych mężczyzn, którzy wyrastają już w bardziej nowoczesnej kulturze, w której wizyta w gabinecie kosmetycznym, korzystanie z masaży czy nawet kremów i maści kosmetycznych nie uchodzi za nic niezwykłego.
Bo faktycznie nic niezwykłego w tym nie ma, a dbanie o siebie także w przypadku mężczyzn powinno być nie negowane, ale wręcz przeciwnie – nagradzane.

Byłoby bowiem szalenie dziwną praktyką negowanie zachowań, dzięki którym na świecie mniej jest mężczyzn odpowiadających stereotypowi niechlujów, bałaganiarzy i osób, które nie są z higieną osobistą za pan brat. Panowie mają dzisiaj zresztą znacznie większe pole do popisu w zakresie kosmetycznego dbania o siebie niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj wizyta u kosmetyczki nie budzi już takiego zdziwienia, zwłaszcza że mężczyźni coraz częściej chodzą tam dla własnej satysfakcji, a nie np. z powodu zbliżającego się ślubu czy innej ważnej uroczystości. Także stosowanie dezodorantów, antyperspirantów oraz różnego rodzaju wód po goleniu jest dzisiaj wśród panów bardziej modne, szczególnie z racji faktu, że tego rodzaju kosmetyki są bardzo powszechne i łatwe do kupienia. Wystarczy wybrać się do dowolnego sklepu z kosmetykami lub do supermarketu, aby zobaczyć, że również ich wybór jest o wiele większy niż kilkanaście lat wstecz. Dzisiaj mężczyzna ma więc znacznie ułatwione zadanie, jeśli chce o siebie zadbać – nie musi kombinować, kręcić czy szukać wymówek. Wystarczy jedynie, żeby chciał wyglądać elegancko, nowocześnie i przede wszystkim świeżo, bez otoczki niemiłego zapachu.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj